Coraz częściej nasze domy wypełnione są niezliczoną ilością nowoczesnych sprzętów oraz rozwiązań technologicznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie oraz poprawiają bezpieczeństwo. Nowoczesny inteligentny dom to przykład na to, że najnowsze technologie z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w zaawansowanych technologicznie fabrykach czy przestrzeniach komercyjnych. Po staramy się wytłumaczyć co to jest inteligentny dom w poniższym artykule.
Co to jest inteligentny dom?
Jeszcze do niedawna wizja domu, samodzielnie reagującego między innymi na zmieniające się warunki atmosferyczne, dostosowującego parametry oświetlenia do konkretnej pory dnia lub upodobań domowników czy też autonomicznie uruchamiającego sprzęt audio-video na kilka sekund przed naszym wejściem do pokoju wydawać się mogła nierealna. Dzisiaj te futurystyczne wizje są stały się rzeczywistością, a pojęcie smart home cieszy się coraz większą popularnością. Co więcej, inteligentny dom nie musi kosztować fortuny i z roku na rok staje się dostępny dla coraz większego grona odbiorców. Ale czym właściwie jest taki smart home i jak można go zdefiniować? Najprościej mówiąc inteligentny dom to budynek mieszkalny, który wykorzystując najnowsze technologie czyni nasze życie wygodniejszym, bezpieczniejszym, oszczędniejszym i bardziej ekologicznym. Automatyka domowa tworząca wspólną domową sieć umożliwia inteligentne sterowanie domem i różnorodnymi urządzeniami, które znajdują się zarówno w jego wnętrzu, jak i poza nim. Dzięki inteligentnemu sterowaniu przy niewielkim nakładzie energii otrzymujemy wiele korzyści, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Na inteligentny dom składać się może wiele elementów, zarówno tych podstawowych i najbardziej oczywistych, jak choćby inteligentne ogrzewanie, inteligentne oświetlenie, automatyczne rolety, alarm i monitoring, jak również te mniej oczywiste, np. inteligentny ogród.
Wygoda w codziennym życiu
Lista zalet smart home jest bardzo długa. Wśród nich należy przede wszystkim wymienić dużą wygodę, którą oferują poszczególne rozwiązania możliwe do instalacji w nowoczesnym budynku mieszkalnym. Połączenie elementów automatyki domowej w jeden sprawnie działający system, pozwala bez większego wysiłku wykonywać wiele czynności w maksymalnie krótkim czasie. Dzięki takim rozwiązaniom jak połączenie stacji pogodowej z klimatyzacją, automatycznymi roletami, centralnym ogrzewaniem czy podlewaniem ogrodowym życie staje się dużo prostsze, a zaoszczędzony w ten sposób czas można spożytkować w innym celu. Rozwiązania inteligentnego domu pozwalają na stworzenie komfortowej przestrzeni, w której poszczególne elementy automatyki domowej reagują na zmieniające się warunki zewnętrzne oraz poszczególne, zindywidualizowane potrzeby domowników. Zastąpienie poszczególnych sterowników jednym urządzeniem to dodatkowy atut współczesnego inteligentnego domu. Dodatkowe sterowanie za pomocą tabletu lub smarfona umożliwia sprawowanie zdalnej kontroli np. podczas pobytu w pracy czy na wakacjach.
Bezpieczeństwo i duże oszczędności
Smart home to także więcej oszczędności w domowym budżecie. Instalacja inteligentnego domu pozwala uniknąć nadmiernego zużycia energii elektrycznej, kiedy nie jest to konieczne. Takie udogodnienia jak system inteligentnego oświetlenia reagujący na natężenie światła dziennego, wyłącznie ogrzewania po opuszczeniu domu czy też dostosowanie temperatury pomieszczeń do aktywności domowników – to tylko niektóre z funkcjonalności, które poza dużą wygodą pomagają też wygenerować spore oszczędności w budżecie. Wśród funkcjonalności inteligentnego domu nie mogło też zabraknąć elementów związanych z bezpieczeństwem. Dzięki automatyzacji rutyn, inteligenty dom może wykonywać za nas wiele czynności podnoszących codzienne bezpieczeństwo: sprawdzić czy okna i drzwi zostały zamknięte, uzbroić alarm. Ponadto nasz smart home potrafi w bardzo krótkim czasie zareagować na potencjalne zagrożenie, np. poprzez automatyczne zasunięcie rolet czy włączenie oświetleniu w przypadku wykrycia podejrzanych ruchów np. w ogrodzie. Inteligentny dom to też znaczne podniesienie bezpieczeństwa w przypadku zdarzeń losowych, takich jak zalanie czy też przypadkowe zostawienie włączonego żelazka lub palnika. Smart home może też uchronić nas przed włamaniem np. symulując obecność domowników poprzez włączenie oświetlenia bądź systemu audio-video kiedy przebywamy poza domem. Bardzo dużym atutem jest możliwość sterowania wszystkim lub tylko wybranymi elementami systemu w zależności od indywidualnych potrzeb.
Zobacz także:
- System zarządzania energią w inteligentnym domu
- Inteligentne alarmy – Kraków, Śląsk
- Inteligentne gniazdka
- Inteligentny dom jaki system wybrać?
- Inteligentny budynek
- Wentylacja i rekuperacja w inteligentnym domu
- Co to jest inteligentny dom?
- Inteligentny dom – cena
- Inteligentny ogród
- Automatyka budynkowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze instalatora i producenta?
- Inteligentny dom – projekt od Nestino
Podziel się wpisem z innymi
Jerzy Podgórski Automation engineer