
System zarządzania energią w inteligentnym domu
Co to jest inteligentny dom? Czym jest system zarządzania energią w inteligentnym domu? Przejeżdżając przez nowoczesne „sypialnie” wielkich polskich miast coraz częściej możemy zetknąć […]
Inteligentne oświetlenie traktowane jest albo jako osobna kategoria produktu (obok inteligentnego ogrzewania czy inteligentnych rolet). Albo jako element systemu inteligentnego domu. W pierwszym przypadku, inteligentne oświetlenie jako osobna kategoria produktu (czyli nie będąca częścią systemu inteligentnego domu) to mniej udogodnień, niż w przypadku gdyby był elementem profesjonalnego systemu inteligentnego domu, gdzie może współpracować z innymi urządzeniami.
Po pierwsze, słowo „inteligentny” – wedle słowników z zakresu psychologii – oznacza pewną zdolność do zaadaptowania się do danej sytuacji, zaadaptowania się do zmian otoczenia; a także – do dostosowania odpowiednich środków, by osiągnąć dany cel.
Z kolei pojęcie „automatyka” i „automatycznie” odnoszą się – wedle słownika PWN – do działania czegoś „bez udziału świadomości i woli” albo jako „będące nieuchronnym następstwem lub naturalną konsekwencją czegoś”.
Podobnie jak to jest w przypadku inteligentnego domu, inteligentne oświetlenie za sprawą czujek i detektorów (np. czujki ruchu, czujki gazu, otwarcia drzwi) wie, co się dzieje na terenie domu i dzięki temu podejmuje odpowiednią akcję.
Jak już wspominaliśmy, produkt o nazwie „inteligentne oświetlenie” nie jest w dość silnym związku z pojęciem „inteligentny dom” . W tej części tego artykułu pochylimy się nad tym, czym jest „inteligentne oświetlenie”.
Inteligentny dom – od strony korzyści, jakie daje jego właścicielom – to dom, który uwalnia jego użytkowników od rutynowych, typowych czynności związanych z jego obsługą czy zarządzaniem. Uwalnia także od obaw, jakie czasem się pojawiają, gdy się zostaje nabywcą nowego domu.
Przykłady stosowane przez właścicieli profesjonalnych instalacji inteligentnego domu:
Jak widać, inteligentny dom integruje i wykorzystuje szereg urządzeń domowych, z czego oświetlenie to tylko jego część. Wszystkie te urządzenia mogą się komunikować ze sobą, dzięki czemu mogą działać wspólnie. Działać w pewnej kolejności czy wskutek jakiegoś zajścia (np. podjazdu pod bramę czy wraz z nastaniem ranka, czy wskutek zmiany warunków pogodowych), czy za sprawą 1-ego narzędzia sterującego (panelu ściennego czy aplikacji na smartfon).
Inna sprawa, to sterowanie. Klient inteligentnego oświetlenia otrzyma do niego narzędzie sterujące (regulator) i/lub aplikację na smartfon. Ten sam klient niemal zawsze kusi się na inne „inteligentne” urządzenie, a następnie na kolejne. Do każdego z nich otrzymuje kolejne narzędzia sterujące – regulator i aplikację na smartfon i tablet. W efekcie ma kilka regulatorów i kilka aplikacji. W przypadku inteligentnego domu oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, AGD, RTV, bramy czy chociaż system nawadniania ogrodu są tylko w 1-ej aplikacji i w 1-ym panelu ściennym.
Innymi słowy, właściciele domów inteligentnych bardzo często zastępują dotychczasowe włączniki i sterowniki owym 1-ym panelem ściennym, który posiada właśnie funkcje sterowania wszystkimi urządzeniami domu, a nie jednym.
Tutaj poznasz różne, przykładowe zastosowania oświetlenia, jakie wykorzystują klienci profesjonalnych systemów inteligentnego domu.
Co to jest inteligentny dom? Czym jest system zarządzania energią w inteligentnym domu? Przejeżdżając przez nowoczesne „sypialnie” wielkich polskich miast coraz częściej możemy zetknąć […]
Inteligentne domy i mieszkania to coraz powszechniejszy widok, zarówno w dużych miastach, jak i na przedmieściach. Idee, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawały się być […]
System zarządzania budynkiem (z ang. Building Managment System, BMS) to ogólnie rzecz biorąc sposób zarządzania automatycznym sterowaniem w budynkach. Znany jest również pod nazwą […]