Smart Home: czy to w ogóle się opłaca?
Jeśli jesteś właśnie na etapie zmiany domu czy mieszkania lub też rozważasz budowę nowego miejsca do życia, być może zadajesz sobie pytanie, czy warto zainwestować w najnowsze rozwiązania technologiczne, wchodzące w skład tzw. inteligentnego domu. W naszym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
Od czego warto zacząć?
Liczba domów i mieszkań typu smart home powiększa się w ostatnich latach w bardzo szybkim tempie. Jednocześnie rozwiązań typu smart, które mogą znaleźć zastosowanie w domu lub mieszkaniu jest naprawdę wiele i z pewnością nie wszystkie sprawdzą się w każdej sytuacji. Jakie są główne różnice między poszczególnymi systemami i który z nich wybrać? Tak naprawdę wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb .Podstawowym pytaniem, które należy sobie zadać jest to, czego oczekujemy od inteligentnego domu? Innymi słowy, co chcielibyśmy, aby nasz inteligentny dom dla nas / za nas robił? Warto zatem przeanalizować nasze codzienne rytuały, styl życia i indywidualne potrzeby. Chcesz podnieść bezpieczeństwo w swoim domu? Chciałbyś zaoszczędzić więcej energii, a tym samym pieniędzy? Marzysz o tym, aby automatyka domowa wyręczyła Cię w wykonywaniu wielu powtarzalnych obowiązków domowych i w ten sposób pozwoliła Ci zaoszczędzić czas? Dobór konkretnych funkcjonalności systemu smart home będzie uzależniony od odpowiedzi na powyższe pytania. Zanim zaczniemy poszukiwania odpowiedniego dla nas systemu warto zadać sobie je wszystkie. Z roku na rok pojawia się coraz więcej funkcjonalności związanych z inteligentnym domem, dlatego warto przemyśleć, których z nich tak naprawdę potrzebujemy.
Smart Home: Najpopularniejsze funkcjonalności
Jeśli chodzi o wprowadzanie funkcjonalności spod znaku smart do naszego domu czy mieszkania, wachlarz możliwości jest bardzo szeroki. Do najpopularniejszych funkcjonalności, które warto zastosować należą między innymi: inteligentne ogrzewanie i klimatyzacja, inteligentne oświetlenie, alarm i monitoring czy też automatyczne bramy i rolety. System inteligentnego ogrzewania oraz klimatyzacji połączony ze stacją pogodową automatycznie dostosuje temperaturę w pomieszczeniach do bieżących warunków pogodowych czy też aktywności domowników, automatyczne sterowanie oświetleniem zapewni duże oszczędności i podniesie bezpieczeństwo domowników oraz uchroni przed ewentualnym włamaniem, natomiast automatyczne bramy i rolety zapewnią nam dużą wygodę w codziennym funkcjonowaniu. Do innych popularnych elementów inteligentnego domu należą z pewnością wentylacja i rekuperacja. Odpowiednia wentylacja domu wpływa bezpośrednio na komfort cieplny oraz bezpieczeństwo domowników. Rekuperacja zaś powala na wymianę „zużytego” powietrza na czyste przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Dzięki rekuperacji możliwe jest też oczyszczanie powietrze z alergenów. Inteligentny dom z podłączonym systemem wentylacji i rekuperacji to wiele korzyści dla jego mieszkańców. Innym ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest też system inteligentnego ogrodu. Taki inteligentny ogród to niebywałe ułatwienie, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się piękną roślinnością przy niewielkim nakładzie pracy. Automatyczne podlewanie trawnika, specjalne czujniki wilgoci, automatyczne oświetlenie ogrodowe – to tylko niektóre z funkcjonalności inteligentnego ogrodu, które można zastosować.
Smart home: cena
Jeśli chodzi o wydatki związane z instalacją elementów smart home, ostateczny koszt takiej inwestycji uzależniony będzie od konkretnego projektu, w tym oczywiście od ilości funkcjonalności na które się zdecydujemy w ramach inteligentnego domu. Nie ulega jednak wątpliwości, iż automatyka domowa połączona w jedną, inteligentnie funkcjonującą sieć to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Znaczne podniesienie komfortu codziennego życia oraz bezpieczeństwa warte są każdej ceny. Nie należy też zapominać, że smart home sam w sobie generuje też duże oszczędności i przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego (np. poprzez mniejsze zużycie energii elektrycznej lub wody). Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w krótkim czasie zauważysz że Twój inteligentny dom to wspaniałe rozwiązanie oraz sprzymierzeniec w walce o mniejsze zużycie energii i niższe rachunki.
Zobacz także:
- System zarządzania energią w inteligentnym domu
- Inteligentne alarmy – Kraków, Śląsk
- Inteligentne gniazdka
- Inteligentny dom jaki system wybrać?
- Inteligentny budynek
- Wentylacja i rekuperacja w inteligentnym domu
- Co to jest inteligentny dom?
- Inteligentny dom – cena
- Inteligentny ogród
- Automatyka budynkowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze instalatora i producenta?
- Inteligentny dom – projekt od Nestino
Podziel się wpisem z innymi
Jerzy Podgórski Automation engineer