W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o Czwartej Rewolucji Przemysłowej, która dzieje się na naszych oczach. Chociaż kojarzy się ona przede wszystkich z przemysłem produkcyjnym, to wysoko rozwinięte technologie sprawiają, że z dobrodziejstw Przemysłu 4.0 możemy korzystać również we własnym domu czy mieszkaniu.
Smart home, czyli Czwarta Rewolucja Przemysłowa puka to Twoich drzwi
Dzięki rozwiniętym technologicznie osieciowanym systemom nasze życie codzienne może stać się bardziej komfortowe, bezpieczniejsze i oszczędne. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem, automatycznie sterowany alarm i monitoring, ogrzewanie i klimatyzacja, które samodzielnie reagują na zmianę warunków atmosferycznych, automatyczne rolety reagujące na zagrożenie i współpracujące ze stacją pogodową – to tylko niektóre elementy automatyki budynkowej i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które mogą zagościć w Twoim domu czy mieszkaniu. Automatyka budynkowa sterowana za pomocą inteligentnych rozwiązań smart home to poza wygodą i oszczędnością czasu oraz pieniędzy również rozwiązania przyjazne dla ochrony środowiska. Mniej energii zmarnowanej na chłodzenie i ogrzewanie czy też efektywniejsze wykorzystanie oświetlenia oraz domowego sprzętu AGD to bardzo dobry krok w stronę ochrony naszej planety.
Wentylacja i rekuperacja
Jednym z kluczowych elementów inteligentnego domu są rekuperacja i wentylacja. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń w domu czy mieszkaniu jest niezwykle istotna nie tylko z uwagi na komfort cieplny, ale także ze względu na bezpieczeństwo domowników. Z kolei rekuperacja powala na wymianę zużytego, „brudnego” powietrza na czyste i świeże przy jednoczesnym odzyskiwaniu części zgromadzonego już ciepła. Rekuperacja umożliwia także oczyszczanie powietrze z alergenów, a także sprawia, iż nie musimy przejmować się sąsiadami, którzy palą w piecu paliwem o wątpliwej jakości, gdyż rekuperator przepuszcza do naszego domu tylko czyste powietrze. Stąd też instalacja inteligentnego domu to doskonałe rozwiązanie dla alergików oraz wszystkich, którym zależy na jak najczystszym powietrzu. Nasz smart home jest w stanie wykryć wysokie stężenie zanieczyszczeń w powietrzu uruchamiając jednocześnie podłączony do sieci oczyszczacz powietrza oraz ustawiając rekuperację na wyższy poziom. Inteligentny dom z podłączonym systemem wentylacji i rekuperacji to wiele korzyści dla jego mieszkańców. Wyobraźmy sobie sytuację w której w naszym domu zacznie wydostawać się czad. Podczas sezonu grzewczego, kiedy zdarza nam się palić w kominku, wcale nietrudno o zagrożenie, związane z niedrożnością przewodów wentylacyjnych i kominkowych. System inteligentnego domu w sytuacjach zagrożenia unoszącym się czadem między innymi samodzielnie zwiększy bieg wentylacji oraz wyśle specjalne powiadomienie o zagrożeniu. Ponadto system wentylacyjny kompatybilny z systemem rolet spowoduje, iż w w sytuacji zagrożenia rolety zostaną automatycznie podniesione, a okna otwarte. To wszystko sprawia, że w smart home nasze poczucie bezpieczeństwa, nawet w sytuacjach zagrożenia, zostaje zwiększone do maksimum. Zaawansowany technologicznie system inteligentnego domu pozwala na połączenie ze sobą poszczególnych części systemu wentylacji i rekuperacji oraz sterowanie całością z poziomu jednej aplikacji, która działa w bardzo intuicyjny sposób.
Inteligentny dom: cena
Jak widać, instalacja automatyki budynkowej to idące z duchem czasu rozwiązania, które przynoszą szereg korzyści zarówno mieszkańcom takiego inteligentnego mieszkania czy domu, jak i środowisku. Jeśli chodzi o koszty instalacji takiego systemu, to zależą one od konkretnego projektu smart domu i mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ostateczne koszty zależą między innymi od ilości instalacji oraz urządzeń, którymi chcemy zarządzać, wybranych funkcji oraz innych dodatkowych, indywidualnych preferencji klientów. Jedno jest pewnie – inwestycja w smart home to bez wątpienia wydatek, który się opłaci. Komfort, bezpieczeństwo, oszczędność energii sprawiają, że warto zainwestować w inteligentny dom. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w krótkim czasie zauważysz, że Twój inteligentny dom poza niebywałym komfortem przyniesie Ci też oszczędności w budżecie domowym, związane z mniejszym zużyciem energii. Instalując rekuperator zapewniany sobie wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach przy jednoczesnej redukcji utraty ciepła, co również przełoży się na niższe koszty ogrzewania. Inteligentny dom to niewątpliwy sprzymierzeniec w walce o niższe rachunki i mniejsze zużycie energii.
Zobacz także:
- System zarządzania energią w inteligentnym domu
- Inteligentne alarmy – Kraków, Śląsk
- Inteligentne gniazdka
- Inteligentny dom jaki system wybrać?
- Inteligentny budynek
- Wentylacja i rekuperacja w inteligentnym domu
- Co to jest inteligentny dom?
- Inteligentny dom – cena
- Inteligentny ogród
- Automatyka budynkowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze instalatora i producenta?
- Inteligentny dom – projekt od Nestino
Podziel się wpisem z innymi