Czym są i jak funkcjonują tzw. inteligentne budynki?
Żyjemy w czasach, w których przymiotnik „inteligentny” stosuje się już nie tylko w odniesieniu do istot żywych, ale także w kontekście różnego rodzaju technologii będących wytworem ludzkich rąk oraz idei. Jeździmy dziś inteligentnymi samochodami, którymi przemieszczamy się po inteligentnych miastach, a rozmowy prowadzimy przy użyciu telefonów typu smart. Jednym z najbardziej fascynujących przejawów wykorzystania najnowszych technologii w codziennym życiu jest natomiast idea smart home oraz inteligentny budynek. Te funkcjonujące w powszechnym użyciu określenia związane są z szerszym zagadnieniem, znanym pod angielską nazwą Building Managment System,BMS, czyli systemem zarządzania budynkiem. Dzięki rozwiązaniom Czwartej Rewolucji Przemysłowej, której jesteśmy aktualnie świadkami, możemy korzystać z szeregu nowoczesnych technologii typu smart, zarówno w mniejszej, jak i większej skali. Użytkownikami rozwiązań automatyki budynkowej jest dzisiaj większość ludzi w krajach rozwiniętych oraz rozwijających się. Bez względu na to, czy robimy zakupy w dużym centrum handlowym, pracujemy w nowoczesnej fabryce czy biurowcu, przeżywany sportowe emocje na stadionie czy też dochodzimy do zdrowia w szpitalu, w wielu z tych miejsc mamy okazję zetknąć się z funkcjonalnościami działającymi w ramach rozbudowanych systemów zarządzania inteligentnym budynkiem. Również budownictwo mieszkaniowe coraz częściej korzysta z tych fascynujących i ułatwiających codzienne życie rozwiązań automatyki budynkowej.
Spis treści
Inteligentne technologie w służbie ludzkości
Inteligentne budynki to zupełnie nowy wymiar komfortu oraz bezpieczeństwa, realny wpływ na ochronę środowiska naturalnego (np. poprzez zmniejszoną emisję dwutlenku węgla) oraz możliwość poczynienia oszczędności finansowych. Alarm i monitoring, automatyczne rolety, inteligentne sterowanie ogrzewaniem, inteligentne oświetlenie czy też automatyczne bramy – to tylko niektóre z elementów, które mogą funkcjonować w ramach zintegrowanej w jedną sieć automatyki budynkowej. A czym właściwie jest inteligentny budynek? Pod pojęciem inteligentnego budynku rozumie się konstrukcję budowlaną, która została zaprojektowana z uwzględnieniem najnowszych technologii, umożliwiających automatyzację oraz samoregulację wielu czynności i procesów. Dzięki wykorzystaniu wielu różnorodnych funkcjonalności automatyki budynkowej zwiększa się komfort w naszych środowiskach pracy i życia, a użytkowanie takich budynków jest wydajniejsze oraz bezpieczniejsze. Szereg funkcjonalności inteligentnego budynku, takich jak inteligentne ogrzewanie czy też inteligentne oświetlenie sprawia, że struktury budowlane w stylu smart są też dużo bardziej zrównoważone ekologicznie od budynków klasycznych oraz potrafią generować nawet znaczne oszczędności finansowe.
Wiele znaczeń pojęcia „inteligentnego budynku”
Mówiąc o inteligentnych budynkach możemy mieć na myśli zarówno budynek mieszkalny, czyli tzw. inteligentny dom, jak i konstrukcję czysto użytkową, np. biuro czy fabrykę lub halę sportową. Jednym z doskonałych przykładów inteligentnego budynku w przestrzeni publicznej są choćby stadiony (np. słynna monachijska Allianz Arena czy też PGE Narodowy w Warszawie). Wyposażenie tych budynków w najnowsze rozwiązania automatyki budynkowej umożliwia bezpieczną i sprawną organizację wydarzeń sportowych dla tysięcy kibiców. Inteligentne budynki wykorzystując specjalne czujniki (reagujące np. na liczbę osób w pomieszczeniu lub zmianę warunków atmosferycznych) potrafią kontrolować i samodzielnie sterować temperaturą oraz oświetleniem, dzięki czemu możliwa jest optymalizacja zużycia energii przez konstrukcję. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie użytkowania np. biurowców o ograniczonym obłożeniu lub poza godzinami pracy. Z kolei automatyka domowa umożliwi choćby dopasowanie działania poszczególnych urządzeń do przyzwyczajeń oraz rytuałów mieszkańców. Ponadto oprogramowanie zainstalowane w inteligentnych budynkach pozwoli też na gromadzenie oraz interpretację szeregu danych zbieranych przez poszczególne czujniki, co z kolei pomoże zaplanować np. prace konserwacyjne urządzeń.
Inteligentny budynek: zalety
Inną istotną zaletą inteligentnych budynków jest fakt, iż cała automatyka może zostać połączona w jeden zintegrowany system. Centralne sterowanie domem czy biurem daje właścicielom budynków oraz ich użytkownikom możliwość monitorowania oraz nawigacji (także zdalnej) poszczególnymi funkcjonalnościami za pomocą jednego interfejsu i pulpitu nawigacyjnego. Możliwość zdalnego sterowania inteligentnym budynkiem nabiera szczególnego znaczenia w kontekście bezpieczeństwa, umożliwiając szybką identyfikację oraz reakcję na różnego typu zagrożenia (np. włamania, zalanie budynku czy pożary). Dzięki temu, że inteligentny budynek nieustannie zbiera oraz analizuje informacje możliwe jest dokonywanie automatycznych regulacji, które przyczyniają się do polepszenia kontroli oraz poprawy warunków bytowania w konkretnym budynku. Ponadto, nie od dzisiaj wiadomo, że czynniki takie jak temperatura, wilgotność, przepływ powietrza, poziom światła, a nawet jego barwa wpływają na poziom komfortu odczuwanego przez ludzi w konkretnych pomieszczeniach. Automatyki budynkowa, która umożliwia kontrolowanie i dostosowywanie tych wszystkich parametrów do zmieniających się warunków środowiskowych, jak również reagująca na zmieniające się potrzeby ludzi, stanowi bardzo ważny element funkcjonowania ludzi w nowoczesnych budynkach. Dotyczy to zarówno budownictwa komercyjnego, obiektów użyteczności publicznej, jak i domów czy mieszkań. Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na te istotne aspekty, zdając sobie sprawę z ich wpływu na wydajność oraz polepszenie jakości wykonywanej pracy przez pracowników. Przedstawione korzyści dają tylko bardzo pobieżny obraz tego, czym w istocie jest inteligentny budynek szyty na miarę Czwartej Rewolucji Przemysłowej.
Inteligentny budynek: cena
Wdrożenie rozwiązań smart do budynków, zarówno tych mieszkalnych, jak i stricte biurowych to bez wątpienia bardzo duży komfort oraz zwiększone bezpieczeństwo, w które zdecydowanie warto zainwestować. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki może być ostateczny koszt instalacji automatyki Wdrożenie rozwiązań smart do budynków, zarówno tych mieszkalnych, jak i stricte biurowych to bez wątpienia bardzo duży komfort oraz zwiększone bezpieczeństwo, w które zdecydowanie warto zainwestować. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, jaki może być ostateczny koszt instalacji automatyki budynkowej. Cena instalacji takiego systemu uzależniona jest bowiem od rodzaju budynku, ilości i rodzaju instalacji oraz urządzeń, którymi chcemy zarządzać, wybranych funkcji, a także innych dodatkowych preferencji inwestorów. Dolna granica cenowa może wynosić kilka-kilkanaście tysięcy złotych w przypadku domu czy mieszkania, natomiast górna granica właściwie nie ma limitu. Jedno jest pewnie: zwiększenie codziennego komfortu oraz bezpieczeństwa połączone z oszczędnością energii warte są każdej ceny!